Lokakuun Divari 2/2
Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.
- ma 24.10.2022 klo 18:30
- Yhteiskoulun liikuntasali 1
SJAL:n Divari-kisa on taas pyörähtänyt käyntiin. Divaria ammutaan kuukausittain lokakuusta huhtikuuhun. Kisaa käydään seurojen omissa harjoitustiloissa. Se ammutaan SJAL:n säännöillä, mutta kilpailulisenssiä ei tarvita. Ainoastaan ajanotto vaaditaan eli kolmen nuolen sarjan ampumiseen on aikaa 2 minuuttia. Yhteensä ammutaan 60 nuolta eli 3 nuolen sarjoissa 2 x 10 sarjaa. Osallistujista muodostetaan kolmen ampujan joukkueita.
JJA on perinteisesti varannut kuukausittain kahtena harjoituskertana mahdollisuuden osallistumiseen. Sama henkilö voi myös osallistua halutessaan molemmille kerroille, jos ampuu eri aselajeilla – esimerkiksi talja- ja pitkäjousella.
Lokakuun Divari ammutaan sunnuntaina 23.10. klo 12 alkaen ja maanantaina 24.10. klo 18.30 alkaen. Muut Divari-päivät ilmoitetaan myöhemmin. Divari-kisan aikana voi myös muuten harjoitella kisaan osallistumatta, mutta kisan aikana mennään Divarin tahdissa. Kisaan menee noin puolitoista tuntia.